توسعه زیرساخت های مخابراتی، شرط تحقق شهر هوشمند است
توسعه زیرساخت های مخابراتی، شرط تحقق شهر هوشمند است
شمسی فر، با بیان اینکه تعامل با شهرداری به شیوه سنتی بی‌فایده است،توسعه زیرساخت های مخابراتی را شرط تحقق شهر هوشمند دانست

به گزارش افق لرستان، نبی اله شمسی فر، مدیر مخابرات منطقه لرستان در هشتاد و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر خرم آباد،با اشاره به طرح های اجرایی مخابرات در شهر خرم آباد، گفت: تاکنون به همت مخابرات منطقه لرستان طرح های توسعه ای بسیاری در مناطق شهر ، در بخش ثابت و سیار عملیاتی شده است که با حمایت نهادهای حاکمیتی و مردمی این روند ادامه خواهد یافت.

وی شورای شهر را یکی از نهادهای مردمی تصمیم ساز در عرصه شهر دانست و افزود: این شورا می تواند با اتخاذ روشهای عملکردی موثر و همکاری با مجموعه هایی مانند مخابرات، تاثیر بسزایی در روند توسعه شهر داشته باشند.

شمسی فر با اشاره به لزوم هوشمند شدن شهرها در عصر حاضر اظهار کرد: در دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات، شهرها به عنوان بستر تامین کننده زیرساخت های ارتباطی، ناگزیر از هوشمند شدن هستند و نیل به این هدف تاثیر بسزایی در تسهیل امور شهری و شهرداری ها خواهد داشت.

مدیر مخابرات منطقه لرستان با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت مخابراتی شهر خرم آباد، در خصوص رفع مشکلات مربوط به تملک، نصب و راه اندازی دکل های مخابراتی و واگذاری سرویس‌ها بر بستر فیبرنوری و مشکلات پیش روی توسعه ارتباطات شهری سخن گفت.

وی توسعه زیرساخت های مخابراتی را شرط تحقق شهر هوشمند دانست و عنوان کرد: توسعه فناوری اطلاعات و سرویس ها و خدمات مبتنی بر آن، به هیچ عنوان بدون تامین زیرساختهای مخابراتی لازم امکان پذیر نیست و این توسعه نیازمند همکاری بیش از پیش مدیریت شهری اعم از شورای شهر و شهرداری هاست.

مدیر مخابرات منطقه لرستان با بیان اینکه تعامل با شهرداری به شیوه سنتی بی‌فایده است، گفت:هر قدر همکاری بین شهرداری و مخابرات بیشتر باشد نتایج بهتری خواهد داشت، در همین راستا مخابرات و شهرداری می‌توانند در درآمدهای خود شریک شوند، روش سنتی قرارداد حفاری باید منسوخ شده و به سمت تعامل مشترک حرکت کنیم.

شمسی‌فر با اشاره به اینکه گسترده‌ترین و امن‌ترین شبکه فیبرنوری شهر خرم‌آباد در اختیار مخابرات است افزود: شرکت مخابرات آمادگی دارد تا در حوزه دیتاسنترها با شهرداری همکاری کند، علاوه بر این، مجوزی صادر شده است که براساس آن می‌توان به همه افرادی که به نحوی با شهرداری در ارتباطند، سرویس‌های ارزان‌قیمت با بازپرداخت اقساطی ارائه کرد.

اجرای چتر وای‌فای در خرم‌آباد و‌۶ شهر استان

وی با اشاره به اجرای پروژه چتر وای‌فای در خرم‌آباد و‌۶ شهر استان تصریح کرد: چتر وای‌ فای هم‌اکنون در پارک کیو خرم‌آباد، زیبا کنار،پارک نسترن، ترمینال برون‌استانی،فرودگاه، دانشگاه‌های لرستان و آزاد اسلامی،قلعه فلک‌الافلاک، و جهاد دانشگاهی فعال است.

مدیر مخابرات منطقه لرستان اضافه کرد: مجوزهای لازم برای بهره‌برداری از این پروژه صادر شده است و ساکنان این منطقه می‌توانند به این سیستم متصل شوند همچنین، فرصت خوبی برای شهرداری در ارائه تبلیغات است.

وی عنوان کرد:مخابرات آمادگی لازم جهت ارائه خدمات راه اندازی دوربین های نظارتی شهری، اتصال ساختمانهای اداری شهرداری به شبکه فیبر نوری، واگذاری سرویس اینترنت مخابرات به کارکنان با شرایط ویژه و فعالسازی سیم کارت سازمانی برای مدیران و کارکنان شهرداری را دارد.

کرم نعمتی رییس شورای شهر، مشکلات مخابراتی سطح شهر را به صورت اجمالی مطرح کرد و دیگر اعضای شورا نیز پیرامون مشکلات از جمله مطالبات شهرداری از مخابرات منطقه، بازگشایی خیابان بهارستان و تعیین تکلیف زمین مخابرات در پشته حسین آباد، احداث سایتهای تلفن همراه و پهنای باند اینترنت، به گفت و گو پرداختند.