خشکاندن تعمدی چنارهای تنومند در شهر خرم‌آباد
خشکاندن تعمدی چنارهای تنومند در شهر خرم‌آباد
 چند صباحی است که در خیابان‌های شهر خرم‌آباد شاهد خشکاندن و قطع درختان هستیم، در این که درختان نیز بخش اساسی از محیط زیست ما هستند، تردیدی نیست اما دلیل این که این درختان به صورت هدفمند ولی بی صدا قطع یا خشکانده می‌شوند چیست؟

یادداشت اکبر بابایی مفرد: اگر چه مقوله «خشکاندن درختان» مقوله‌ای است که نمی‌شود به سادگی از کنار آن گذشت اما باید دید متولیان حفاظت از درختان در حریم و داخل فضای شهر در این خصوص چگونه می‌اندیشند؟

مدتی است برخی افراد سودجو در سایه غفلت مسئولان مربوطه و به بهانه ساخت و ساز به خشکاندن و قطع کردن درختان تنومند چنار در شهر خرم‌آباد مشغول هستند و این غفلت و بی توجهی ادارات مربوطه موجی از نگرانی‌ها را در بین دوستداران طبیعت و محیط زیست ایجاد کرده است.

این در حالی است که اخیرا رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان از توسعه کاشت درختان مثمر در نقاط مختلف استان خبر داده است اما در عین حال و در بیخ گوش این سازمان و دیگر نهادهای مربوطه به طرز مشکوک و هدفمندی شاهد خشکاندن و از بین بردن درختان تنومند در مرکز استان هستیم.

چنانچه آمارهای موجود از کمبود سرانه فضای سبز در مرکز لرستان حکایت دارند اما گویا میل و رغبتی برای حفظ سرانه فضای سبز موجود و البته توسعه این مهم در این شهر وجود ندارد!

همانگونه که بارها و بارها توسط رسانه‌ها و البته سازمان‌های مردم نهاد حامی محیط زیست آسیب رساندن به درختان و فضای سبز شهری به انحا مختلف به شورای شهر و شهرداری خرم‌آباد و هم‌چنین دیگر نهادهای مرتبط هشدار داده شده است اما نه تنها این مساله به صورت جدی پیگیری نشده بلکه هر بار به طرق مختلف اشجار تنومندی در خیابان‌ها و کوچه‌های شهر خشکانده و قطع می‌شوند و مشاهدات عینی نشان می‌دهد در سایه غفلت متولیان امر این سناریو هم‌چنان ادامه خواهد داشت.

غالبا بی توجهی مسئولان این فرضیه را به ذهن متبادر می‌کند که شاید قطع هر درخت محل درآمدزایی برای برخی ارگان‌ها باشد، به گونه‌ای که ابتدا به سودجویان اجازه می‌دهند درختان خشکانده شوند و بعد از آن با پیگیری قضایی فرد یا افراد خاطی به پرداخت جزای نقدی محکوم می‌شوند و چه بسا همین موضوع انگیزه برای اجرای اقدامات پیشگیرانه را از نهادهای متولی سلب کرده است!

به هر حال از گذشته تاکنون درختان تنومند چنار در شهر خرم‌آباد که تعداد آن‌ها هم کم نیست با آسیب‌های جدی مواجه شده‌اند که البته عمده این آسیب‌ها تعمدی بوده است اما علی‌رغم آگاهی از چنین معضلاتی از سوی مسئولان شهر خرم‌آباد، وندال‌ها هیچ‌گاه بیکار ننشسته و به مانند گذشته به تخریب درختان مشغول بوده و نفس‌های شهر را به شماره انداخته‌اند و اگر این روند نامیمون تداوم داشته باشد در سال‌های آینده از چنارهای تنومند و سر به فلک کشیده که یکی از نمادهای شهر خرم‌آباد نیز به شمار می‌روند تنها خاطره‌ای بر جای خواهد ماند!