دارالشفای خرم‌آباد هم‌چنان جان می‌ستاند
دارالشفای خرم‌آباد هم‌چنان جان می‌ستاند
فجایع تکراری بیمارستان شفا و مرگ نوزادان و مادران باردار در این بیمارستان خصوصی هم‌چنان ادامه دارد و گویا کسی توانایی آن را ندارد تا جلوی رژه‌ی مرگ را در این مرکز آموزشی درمانی بگیرد

گزارش اکبر بابایی مفرد /  افق لرستان:  در حالی‌که اسفندماه سال گذشته خبر مرگ یک مادر باردار و نوزادش در پی قصور پزشکی در بیمارستان شفا خرم‌آباد خانواده‌هایی را داغدار کرد، امسال و در ایام تعطیلات نوروز نیز اتفاق مشابه دیگری موجب مرگ یک نوزاد در این بیمارستان شده که متاسفانه این همه قصور پزشکی از جانب پزشکان و عوامل درمانی در بخش زنان و زایمان بیمارستان شفا از گذشته تا به حال از چشم نهادهای نظارتی دور مانده است.

سهل انگاری دوباره عوامل بیمارستان شفا روز یکم فروردین ماه جاری منجر به فوت یک نوزاد دیگر شد و خانواده دیگری را به عزای فرزندش نشاند، این در حالی است که پرونده قبلی مرگ مادر باردار و نوزادش هم‌چنان بر روی دست نهادهای نظارتی مانده و به نتیجه نرسیده و حالا مرگ تازه به پرونده قصورها و خطاهای پزشکی دارالشفای خرم‌آباد اضافه شده است.

مسلم قدمی که به تازگی فرزند خود را حین تولد در بیمارستان شفا از دست داده و معتقد است همسر و نوزادش هیچ‌گونه بیماری و مشکلی نداشته‌‌اند و در صحت و سلامت کامل به بیمارستان فوق الذکر مراجعه کرده‌اند، از یک فاجعه پزشکی دیگر در این بیمارستان پرده برداشت.

قدمی در گفتگو با خبرنگار افق لرستان  گفت: همسر بنده پس از تحمل ۹ ماه بارداری و مراقبت‌های فراوان بدون هیچ‌گونه مشکل یا بیماری خاص و در صحت و سلامت کامل نوزاد و مادر با هماهنگی پزشک معالج که قرار بود بعد از سال تحویل عمل سزارین را انجام دهد به بیمارستان شفا مراجعه کرده است اما به دلیل بی مسئولیتی پزشک ساعت عمل تغییر و به ساعت ۷ صبح روز یکم فروردین موکول می‌شود که متاسفانه به دلیل عدم تعهد کاری ساعت ۱۰صبح همان روز پزشک معالج با فشار عوامل درمان و خانواده بیمار به بیمارستان مراجعه نموده ولی نوزاد به دلیل دیر رسیدن پزشک بدون هیچ دلیل و توضیحی فوت می‌شود.

قدمی با بیان این‌که همسرم در حین بارداری زیر نظر این پزشک چه در بیمارستان و چه در مطب شخصی‌اش ویزیت می‌شده است، افزود: این پزشک برای انجام مراحل زایمان همسرم علاوه‌بر مخارج بیمارستان مبلغی را هم به عنوان …. از ما تقاضا کرد که این مبلغ را نیز پرداخت کرده‌ام اما متاسفانه بیمارستان شفا در پی قصور پزشکان و کادر درمان‌اش در نهایت مرگ فرزندم را به ما عیدی داد.

وی در ادامه با بیان این‌که نبود پرستار و عوامل با تجربه در اتاق عمل بیمارستان هم نقش بسیار مهمی در فوت نوزاد داشته است، گفت: از ساعت ۲ نیمه شب تا ساعت ۱۰ صبح منتظر خانم دکتر بودیم که تاخیر، بی توجهی و بی مسئولیتی این پزشک و معطل ماندن و بلا تکلیفی بیمار منجر به تلف شدن نوزاد در شکم مادر شد.

وی با اشاره به این‌که طبق نظر پزشک‌ معالج، وضع حمل همسرم می‌بایست با عمل سزارین صورت می‌گرفت، اظهار کرد: معطل شدن بیمار روی تخت بیمارستان به مدت ۴ ساعت و عدم رسیدگی و بررسی وضعیت بچه و مادر قبل از عمل توسط کارشناسان بیمارستان یکی دیگر از عوامل اصلی فوت این نوزاد بوده است.

قدمی به بی مسئولیتی و عدم نظارت بر عملکرد بیمارستان شفا اشاره و تصریح کرد: پیگیر این موضوع هستم و انتظار دارم دارم هم نهادهای نظارتی و هم دانشگاه علوم پزشکی لرستان به این موضوع ورود کنند چرا که این چندمین بار است چنین حوادث مشابهی در این بیمارستان اتفاق می‌افتد.

قدمی یادآور شد: سال گذشته یک مادر باردار با درد زایمان به بیمارستان خصوصی شفا خرم‌آباد مراجعه کرده که متأسفانه هم نوزاد و هم مادر بر اثر بی مسئولیتی و عدم آشنایی کادر درمان جان خود را از دست دادند.

وی اضافه کرد: از آنجایی‌که پرستاران بخش‌های مختلف بیمارستان بعد از اتمام شیفت کاری‌شان به اجبار بایستی چند ساعت اضافه کار کنند، خستگی و خواب آلودگی پرستاران قطعا راندمان و بهره‌وری کاری آنان را پایین می‌آورد و شاید همین امر به بروز برخی خطاهای پزشکی منجر شود که در نهایت مرگ بیماران و داغدار کردن خانواده‌ها را به دنبال دارد.

قدمی با انتقاد از عملکرد رئیس بیمارستان شفا گفت: این بیمارستان قرار بود برند و یکی از بهترین بیمارستان‌های خصوصی استان و کشور باشد اما متاسفانه چند سالی است به قتلگاه فرزندان این سرزمین تبدیل شده است.

در حالی‌که طی یکماه اخیر شاهد مرگ مشکوک یک مادر باردار و دو نوزاد در بیمارستان شفا خرم‌آباد بوده‌ایم، بار دیگر شنیده‌های حاکی از آن است که در روزهای گذشته اتفاقات مشابهی در این بیمارستان رخ داده که البته این رسانه صحت و سقم شایعات مطرح شده را تایید یا رد نمی‌کند اما برای روشن شدن ماجرا شایعات مطروحه را پیگیری خواهد کرد.