«شهریار» آیینه دردهای معاصر است
«شهریار» آیینه دردهای معاصر است
علی نوری دانشیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه لرستان در نشست ادبی «شهریار غزل»، شهریار را آیینه دردهای معاصر دانست و آن را یکی از دلایل نام‌گذاری مناسب روز شعر و ادب به نام استاد شهریار برشمرد

به گزارش افق لرستان، علی نوری، دانشیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه لرستان در دومین نشست ادبی «شهریار غزل» که ظهر امروز سه‌شنبه (۲۹ شهریور) در سالن شهید حیدریان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان برگزار شد گفت: دردی که گربیان‌گیر جامعه شده، نبود شعر و ادبیات و کمرنگ شدن آن در جامعه است، زمانی که ادبیات از هر جامعه رخت بربندد، درگیری، خشونت، کینه و … وارد جامعه خواهد شد.

وی ادبیات را زبان ناخودآگاه و درون انسان برشمرد و افزود: ادبیات زبان را می‌پالاید، زبانی که زیر لگدمال فشارهای اجتماعی، فشارهای کاری فرسوده و له شده است به کمک ادبیات و شعر دوباره سرزنده خواهد شد.

نوری با اشاره به انواع شیوه‌های ارتباطی افزود: بهترین شیوه و البته اثرگذارترین آن‌ها، ادبیات است. شعر سرچشمه نوشین، گوارا و سیراب‌کننده عواطف است.

این استاد دانشگاه به بیان برخی ویژگی‌های شعر پرداخت و افزود: شعر عبرت‌آموز، شیرین‌تر از واقعیت و تجربه، زلال‌تر از زندگی و موثرتر از فلسفه علم و اخلاق است.

استاد دانشگاه لرستان بر اهمیت شعر و ادبیات در زندگی افراد تاکید کرد و افزود: سهم جامعه امروزی از ادبیات به صفر نزدیک است. تمام نگرانی‌ها، برخوردهای اجتماعی، تحمل نکردن‌ها، نقد نپذیرفتن‌ها ناشی از این است که از زبان دل و ادبیات استفاده نمی‌کنیم. زبان منطق تا جایی اثرگذار است، از جایی به بعد زبان دل و ادب است که تاثیرگذار خواهد بود.

وی کم‌توجهی به شعر و ادبیات را باعث بسیاری از ناهنجاری‌ها و گرفتاری‌ها در جامعه عنوان کرد و افزود: در جامعه امروز از شعر به‌عنوان تفنن و به لایه سطحی از شعر توجه می‌شود و یا آرایش سطحی از زندگی به آن پرداخته می‌شود، و این درحالی است که بسیاری از ناهنجاری‌ها در خانواده‌ها، مدارس و حتی محافل دانشگاهی وجود دارند که اگر به مقوله شعر به درستی پرداخته شود و به محتوای اشعار، توجه ویژه‌ای داشته باشیم، می‌توانیم در بهبود این ناهنجاری‌ها قدم برداریم.

استاد ادبیات دانشگاه لرستان با بیان اینکه سه دلیل برای نام‌گذاری رو شعر و ادب به نام شهریار از نظر او وجود دارد افزود: نخست؛ شهریار بزرگترین و صادق‌ترین شاگرد حافظ و سعدی است. دوم؛ شهریار حد واسط و نقطه اعتدال و میانه و حد وسط شعر سنتی و معاصر است. هم شاعر اندیشه‌ها و مضامین سنتی است و هم اندیشه نو را وارد ادبیات می‌کند. سوم؛ شهریار آیینه دردهای معاصر است البته نیما، اخوان و شاملو نیز بوده‌اند اما شهریار این دو ویژگی دیگر را نیز با خود دارد و خوب است، چنین روزی به نام او نام گذاری شده است.