لرستان خاستگاه بیش از ۳ هزار ژن گیاهان دارویی
لرستان خاستگاه بیش از ۳ هزار ژن گیاهان دارویی
مدیر کل میراث فرهنگی لرستان:”اشترانکوه”، “گرین” و “سفید کوه”بزرگترین بانک ژن گیاهان دارویی کشور است

به گزارش افق لرستان،”عطا حسن‌پور” مدیر کل میراث فرهنگی لرستان، امروز پنج‌شنبه ۱۹ آبان در همایش ملی گردشگری کشاورزی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی لرستان،اظهار داشت:مفرغ‌های لرستان پیشینه‌ای ۵ هزارساله از این استان را هویدا می‌کند و همین شاخصه این خطه از خاک ایران، دلیلی برای انتخاب لرستان به عنوان میزبانی این همایش بود.

وی با بیان اینکه لرستان خاستگاه بیش از سه هزار گونه گیاهان دارویی است،گفت:”اشترانکوه”، “گرین” و “سفید کوه”بزرگترین بانک ژن گیاهان دارویی کشور است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان به وجود درخت “مازو” لرستان از خانواده درختان” بلوط” اشاره کرد و گفت: این درخت با هفت میوه که هیچ‌کدام از لحاظ مزه و شکل شبیه هم نیستند فقط یک نمونه نادر از ژن گیاهان دارویی و متنوع در استان است.

او با بیان اینکه لرستان در زمینه تولید گیاهان دارویی، انار، زعفران، انجیر سیاه، عسل و غلات خاستگاه گردشگری کشاورزی است، اظهار کرد: از این ظرفیت و پتانسیل به منظور توسعه گردشگری کشاورزی در استان استفاده خواهیم کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان با بیان اینکه همایش ملی گردشگری کشاورزی با حضور ۳۰ استان کشور از امروز در خرم‌آباد آغاز شده و تا عصر فردا ادامه دارد، بیان کرد:بازدید از جاذبه‌های گردشگری و کشاورزی لرستان، برگزاری کارگاه‌های تخصصی و تبادل اطلاعات توسط کارشناسان دو حوزه گردشگری و کشاورزی از جمله برنامه‌های این همایش دو روزه خواهد بود.