نقش زنان همگام و همسو با مردان در ساخت جامعه…!!!
نقش زنان همگام و همسو با مردان در ساخت جامعه…!!!
زنان جامعه می‌توانند دوشادوش مردان به فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی ،فرهنگی،هنری، سیاسی بپردازند

یادداشت پرستو ازادفر / افق لرستان: اگر بخواهیم به کرامت والای زن اشاره کنیم می بایست به زنان بزرگی که در تاریخ کشورمان نقش آفرینی کرده اند اشاره مستقیم کنیم.

در این خاک کهن زنان بزرگی زندگی کرده اند که تاثیرات شگرفی در ساخت زندگی امروز ما داشته اند… یقینآ نمی توان نام ایشان را یک به یک ببریم ، و بی شک قدرت بالای ایشان در این مطلب مختصر نمی گنجد، اما جا دارد اشاره ای به هفت هزار زن شهید دفاع مقدس ،کرد که بی درنگ جان خود را در کف دست گرفتند و برای آزادی خاک وطنشان خون ها دادند ،زنانی همچون شهیده نسرین افضل، نرگس حیدرپور،شهناز حاجی شاه و هزار شیر زن دیگر …!!!

زنان این خاک در تمام عرصه ها نام آوری کرده اند ، در عرصه ورزش زنانی همچون نجمه ابتین ، کیمیا علی زاده در عرصه هنر و ادبیات بانوانی همچون پروین اعتصامی، رقیه چهره آزاد و همچنین در سایر عرصه ها ملک تاج نجم السلطنه بی بی مریم ،قدم خیر و …

زنان جامعه می‌توانند دوشادوش مردان به فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی ،فرهنگی،هنری، سیاسی بپردازند.

در جوامع امروز نقش زن نشان‌دهنده درجه توسعه‌ یافتگی آن جامعه می باشد. اگر بگوییم اینک نگاه جهان به‌سمت فعالیت های زنان معطوف شده است اغراق نکرده ایم . حضور زنان نقش فراوانی در پیشبرد منافع نیروی انسانی دارد.

اگر ابزار و سازوکاری مفید در اختیار زنان جامعه امروز خود قرار دهیم شاهد حضور پررنگ و کارآمد ایشان در تمام سطوح خواهیم بود.

اهمیت پرداختن به موضوع زن ریشه در اهمیت بنیان خانواده دارد، زیرا اصل خانواده ریشه بنیادین بشری است. یکی از مهم ترین شروط داشتن جامعه‌ای پویا و پر انگیزه حفظ سلامت و پایداری خانواده است. البته این مهم نیز در گرو نقش‌آفرینی زن در خانواده است.

اگر این چنین نباشد بخش فراوانی از هویت اجتماعی انسانی رو به نابودی می رود ،
و هرگونه تلاش‌ فردی و اجتماعی بی‌ثمر و ناکارآمد خواهد بود…!!!

البته با وجود انقلاب پر شکوه اسلام هویت و نقش اصلی زنان مشخص شده است.در سال های دور بیشترین فعالیت زنان در گوشه مطبخ و بچه داری بوده است، امروزه با امنیت فراوان زنان همگام و همسوی مردان در حال ساختن جامعه ی آرمانی خود هستند.

با توجه به این مسائل می بایست نهاد هایی تدوین شود که به کمک آنها اختیارات سازنده ای در اختیار زن قرار بگیرد، ایجاد توانمندی و قدرت توانمندسازی شامل اقدام برای بالا بردن وضعیت ایشان از طریق آموزش، افزایش آگاهی، و همچنین آموزش‌های مربوط به دفاع از خود می‌باشد.

توانمندسازی زنان در واقع تجهیز و اجازه دادن به زنان برای تصمیم‌گیری تعیین‌کننده زندگی از طریق مشکلات مختلف جامعه است،زیرا اگر در این خصوص به تکامل رسیده باشد ،بدون کوچک ترین مشکل نقش سازنده ای در جامعه ایفا خواهد کرد.

در جامعه اسلامی ما زنان روز به روز گامهای مهمی برای پیشرفت بر می دارند و در اینده نیز شاهد شکوفایی آنها در تمام سطوح خواهیم بود.