پلدختر گنجینه معادن گچ در ایران/فرآوری حلقه مفقوده توسعه معدنی گچ در پلدختر؟!
پلدختر گنجینه معادن گچ در ایران/فرآوری حلقه مفقوده توسعه معدنی گچ در پلدختر؟!
شهرستان پلدختر با داشتن ظرفیت های غنی معدن گچ با کیفیت برتر ظرفیت قطب تولیدی گچ در ایران وحتی دنیا را دارد

به گزارش افق لرستان، چین، آمریکا وایران بیشترین ذخائر گچ جهان را دارند وایران بیش از ۱۰ درصد گچ جهان را تولید می‌کند.

استان لرستان و شهرستان پلدختر از نقاط مهم کشور از لحاظ ذخایر گچ و آهک هستند که می توانند بیشتر در بازارهای جهانی خودنمایی کنند.

گچ ماده معدنی که در شهرستان پلدختر به دلیل توپوگرافی خاص جغرافیایی منطقه به وسعت زیادی پیدا می شود.

شهرستان پلدختر یکی از نقاط مهم معدنی استان لرستان به شمار می رود که با وجود معادن زیاد شن، ماسه، گچ و آهک برای حرکت به سمت پیشرفت و توسعه حرف برای گفتن زیاد دارد.

احداث کارخانه های فرآوری گچ در جنوب لرستان نقش مهمی در بالفعل کردن این ظرفیت های بالقوه در توسعه دارند.

استان لرستان در مجموع ۹درصد سنگ گچ کشور را به خود اختصاص داده به طوری که، ۴۴ میلیون تن ذخیره سنگ گچ در ۹ معدن شهرهای پلدختر و خرم آباد وجود دارد.

حسن رضاییان فرماندار پلدختر در گفتگو با افق لرستان با اشاره به نقش مهم معادن در جهت توسعه شهرستان اظهار داشت:در شهرستان پلدختر ظرفیت و منابع بالقوه غنی مواد معدنی مانند گچ و آهک به وفور وجود دارد.

وی بیان کرد:این مزیت معدنی می طلبد که با حمایت دولت و جذب سرمایه گذار، کارخانجات زیادی در شهرستان پلدختر احداث شود.

رضاییان تصریح کرد:دو کارخانه گچ در شهرستان پلدختر مشغول به فعالیت می باشند که سهم خوبی در رونق اقتصادی و اشتغالزایی دارند.

فرماندار پلدختر ادامه داد:طرح احداثی کارخانه آهک هیدراته با حمایت ایمیدرو و پیشرفت فیزیکی خوبی در حال اجرا است که در کنار کارخانه آهک دیگری که هم اکنون مشغول به فعالیت تولیدی می باشد می تواند تحولات زیادی در شهرستان ایجاد کند.

نبی رضایی یکی از تولید کنندگان گچ پلدختر در گفتگو با افق لرستان با بیان اینکه تولید گچ از کوره دستی آغاز کرده ایم اظهار داشت:مرحوم پدرم در سالیان گذشته کوره دستی گچ پزی در روستای باغ جایدر داشتند و من هم در همان کوچکی به دلیل علاقه ای که داشتم کنارش بودم.

وی بیان کرد:به مرور زمان با ارتقا کوره پزی به کارخانه کوچکی، کار را ادامه دادیم و در انتها با اضافه شدن دستگاه های به روز به کارخانه میزان تولید افزایش دادیم.

وی عنوان کرد:امروز گچ ناب پلدختر چه در داخل و چه بیرون از ایران طرفداران زیادی دارد چون کیفیتش خوب است.

این تولید کننده نمونه گچ در پلدختر با اشاره به نقش مهم صادرات گچ عنوان کرد:روزانه بیش از ۴۰ تریلر محموله گچ از این کارخانه به اقصی نقاط داخل وخارج از کشور صادر می‌شود.

رضایی تصریح کرد:تولیدات گچ کارخانه ما برای گچ روکار وزیر کار در ساختمان استفاده می شود و توانایی تولید هزارتن روزانه گچ در این کارخانه داریم.

وی با بیان اینکه بیش از ۶۰درصد تولیدات گچ ما سالانه به خارج کشور صادر می شود ادامه داد:این تولیدات به کشور‌های حوزه خلیج فارس صادر می‌شود ومابقی آن در استان لرستان و استان‌های هم جوار مثل ایلام، خوزستان و کرمانشاه صادر می شود.

رضایی با اشاره به اینکه چندین سال به عنوان تولید کننده برتر در کشور معرفی می شوم عنوان کرد:چندین ساله به عنوان صادر کننده برتر، مدیر نمونه و واحد سبز انتخاب می‌شویم و این هم به خاطر تلاش و دقت نظری که ما و مجموعه زیر نظر نسبت به کیفیت تولید داریم.

بابایی منش یکی از کارگران مشغول در کارخانه گچ جایدر در گفتگو با افق لرستان اظهار داشت:خدا را شاکریم که برای پیدا کردن کار مجبور نیستم آواره تهران و شهرهای دیگر شوم.

وی بیان کرد:امروز تعداد زیادی از جوانان پلدختری و حتی روستاهای اطراف به خاطر کارخانه گچ جایدر مشغول به کار هستند که ما از خداوند به خاطر این نعمت سپاسگزاریم.

خانم کلانتری کارشناس معدن با اشاره به اینکه پلدختر طلای معدنی لرستان است اظهار داشت :شهرستان پلدختر از لحاظ معدن شن، ماسه، گچ و آهک دارای ظرفیت های توسعه ای فراوان است که با برنامه ریزی مدون می شود اشتغالزایی و رونق اقتصادی می تواند ماحصل عملیاتی کردن این ظرفیت ها در شهرستان باشد.

وی بیان کرد:کیفیت خوب گچ پلدختر این بستر را فراهم کرده که دولت با حمایت بیشتر از سرمایه گذار بیشترین نفع را در این حوزه نصیب مردم کند.

کارشناس معدن تصریح کرد:در صورت بهره برداری از همین ظرفیت های موجود شهرستان در آینده یکهزار تن به صورت مستقیم و سه هزار تن به طور غیرمستقیم می توانند اشتغالزایی پیدا کنند.

وی افزود:در کارخانه گچ جایدر بیش از یک هزار و ۵۰۰‪نفر اشتغالزایی دارند که ارزآوری بیش از ۲ میلیون دلاری برای لرستان را دارد.

کارشناس معدن عنوان کرد:یکی از مشکلات مهم ما در ظرفیت های معدنی شهرستان بحث فرآوری است که هر تن سنگ گچ می‌توانیم ۸ تا ۱۰ برابر ارزش افزوده ایجاد کنیم ولی امروز متاسفانه این مسئله ضعیف هستیم.

حالا با توجه به ظرفیت توسعه ای مناسبی که حوزه معادن به ویژه گچ و آهک داریم دولت می تواند با برنامه ریزی مناسب و حمایت از سرمایه گذاران بیشتر در بالفعل کردن این ظرفیت ها و نما نام سازی جهانی آن به عنوان ایران و لرستان اقدامات خوبی انجام دهد.

نویسنده: علی مرادی