کلکسیون مرگ در جاده های لرستان …!!!
کلکسیون مرگ در جاده های لرستان …!!!
خودرو از مهمترین اختراعاتی است که طی یک قرن گذشته جایگاه ویژه ای در زندگی روزمره ما انسانها به وجود آورده است...

یادداشت رضا عصمتی، خودرو از مهمترین اختراعاتی است که طی یک قرن گذشته جایگاه ویژه ای در زندگی روزمره ما انسانها به وجود آورده است؛ جایگزین کردن خودروها به جای حیوانات باربر سرعت و قدرت بالایی به زندگی مدرن ما بخشیده است ،امروزه خودرو ها و رانندگان جایگاه ویژه و اثرگذاری در امورات روزمره دارند بطوریکه اگر هر یک از آنها بصورت تخصصی وجود نداشته باشد اقتصاد ما دچار نوسان شدید می گردد.

فارغ از مسئله ی نگاه ابزاری به خودرو ،می توان از یک وجه دیگر به آن نگاهی ویژه داشت که لذت رانندگی نام دارد ،این اوج هیجان در میان جوانان بیش از پیش به چشم می خورد که متاسفانه حوادثی تلخی نیز به دنبال داشته است.

آمارها نشان میدهند که مرگ در جادهای لرستان به واسطه خطرات رانندگی بیش از پیش به چشم می خورد دلایل بسیاری هست برای به وجود آمدن این اتفاق ناگوار ارزشمند ترین سرمایه هر انسان جان شیرین اوست، و بهایی بالاتر و ارزشمندتر از آن وجود ندارد.

با توجه به شرایط جعرافیای استان لرستان و ارتباط آن با چندین استان مهم کشور تردد وسائل نقلیه بصورت شبانه روزی صورت میگیرد.

لرستان از شمال با استان‌های همدان و مرکزی، از شرق با استان اصفهان، از جنوب با خوزستان و از غرب با استان‌های کرمانشاه و ایلام همسایه است. همچنین این استان از طریق باریکه‌ای در سمت جنوب شرقی دارای مرز بسیار کوتاهی با استان چهارمحال و بختیاری است.

پس با توجه به داشتن مرز مشترک با این استانها راه های ارتباطی همچون آزادراه ، بزرگراه ،جاده خاکی و …نیز وجود دارد که انواع و اقسام وسائل نقلیه اهم از سبک و سنگین از آن تردد میکند.
اما متاسفانه این روز ها بیش از پیش شاهد گسترش تصادفات مرگبار در جاده های لرستان هستیم.

انتقاد کردن در این باب هیچ تاثیری نخواهد داشت زیرا اگر راهکارهای مطلوب ارائه نشود روز به روز اوضاع وخیم تر خواهد شد…!!!

با در نظر گرفتن راهکارهای مناسب و اجرای صحیح آن می توانیم شاهد کاهش تصادفات مرگ آور باشیم.

عوامل بسیاری وجود دارد که باعث به وجود امدن صحنه های تصادف و منجر شدن به مرگ می شوند بطور مثال ؛

فرهنگ غلط رانندگی یا استاندار نبودن زیر ساخت ها…!!!

در بروز حوادث مختلف رانندگی و تصادفات جاده یی كارشناسان علت های گوناگونی را مطرح كرده اند. یكی از مهمترین و اصلی ترین دلایل مربوط به حركات خطرناك و نامتعارف رانندگات است؛ راننده یی كه مهارت زیادی در زمینه ی آشنایی با خودرو و نحوه ی كنترل آن ندارد، می تواند موجب حوادث مرگ باری در جاده ها شود.

اشتباهات فردی و محاسباتی از اصلی ترین عوامل به وجود آورنده تصادفات مرگبار می باشد،اما اگر بخواهیم بصورت دقیق و ریزبینانه به انها اشاره کنیم می بایست آنها را به ۵ دسته تقسیم کنیم؛

۱-شرایط نامناسب جاده ها
۲-عدم وجود دوربین های کنترل سرعت
۳-عدم وجود تابلوهای هشدار و بازدارنده
۴- عدم روشنایی کافی در جاده های برای تردد شبانه
۵-عدم تفکیک و جداسازی خودروهای باری سنگین و خودرو های سبک

شرایط نامناسب جاده ها

جاده ها و راه یکی از زیرساخت‌های مهم و محور توسعه هر کشوری هستند ، جاده ایمن باعث سفر ایمن می شود و اگر جاده ها از ایمنی و استاندارد لازم برخوردار نباشند باعث کاهش ورود گردشگر به یک منطقه خواهند شد.این استانداردها شامل مواردی از قبیل تابلوهای اطلاع رسانی چند زبانه بین المللی، وضعیت آسفالت راه ها، وضعیت شیب جاده ،کانال ها، جمع اوری آب، نیوجرسی، گاردریل ها، لوپ ها ،رمپ ها و حتی نوع و اندازه پروفیل آسفالت و جاده را شامل می شود.

عدم وجود دوربین های کنترل سرعت

وجود دوربین کنترل سرعت یکی از مهمترین وسیله های بازدارنده و شناسایی کننده در جاده های پرتردد می باشد ،با نصب صحیح در محورهای مهم و پر تردد در شبانه روز میتوان متخلفین را شناسایی و آنها را با جریمه های سنگین از تکرار حرکات خطر ساز باز داشت و این کار خود بخود باعث جلوگیری از بروز تصادفات مرکبار می شود.

تابلوهای هشدار و بازدارنده

مشخصه ی هر جاده با تابلوهای آن به رانندگان معرفی می شود اعلام خطر ،اعلام اخبار،و اعلائم بازدارنده توسط تابلوها به رانندگان گوش زد می شود.

بطور مثال با نصب تابلو عبور و مرور حیوانات وحشی یا اهلی ،رانندگان متوجه خطر مقابل خود می شوند و آگاهانه از ان مسیر رد خواهند شد.

روشنایی کافی در جاده ها

برای یک رانندگی مطمعن و دور از خطر می بایست شرایط خاصی به وجود بیایید که یکی از مهمترین آنها نور کافی و روشنایی مناسب است،اگر در هنگام رانندگی تاریکی فضای جاده را احاته کند خطر تصادفات مرگبار بیش از پیش به چشم می خورد ،با نصب چراغ های روشن کننده می توان نور مناسبی را در جادها به وجود آورد تا رانندگان به راحتی ادامه مسیر خود را مشاهده نماییند.

تفکیک خودرو های باری سنگین و خودروهای سبک

کنترل خودرو های سنگین و باری با سرعت بالا در جاده ها کاری بسیار سخت و در شرایط بد غیر ممکن می باشد.

به همین علت وسائل نقلیه سنگین نیاز به جادهای مخصوص و کمربندی های خارج از شهر دارند، اگر بطور همزمان خودروهای سنگین و خودروهای سبک در یک جاده غیر استاندارد در حال تردد باشند بدون شک حوادث تلخی پیش روی آنها می باشد.بدین علت می بایست تفکیک جاده ای و مسیر تردد بین خودروهای سنگین و خودروهای سبک به وجود آورده شود.

همکاری گسترده و هماهنگی همه جانبه توسط مسئولین محترم راهنمایی رانندگی ،راه و شهرسازی ،نیروی انتطامی، شهرداری و سایر ارگانها باعث به وجود آمدن امنیت و کم شدن حادثه های تلخ جاده ای می شود ، ارائه راهکارهای مطلوب توسط کارشناسان مربوطه جهت اصلاح سیستم حمل و نقل شهری و برون شهری می تواند نوید ان را بدهد که دیگر شاهد حوادث تلخ و از دست دادن جان هم وطنانمان نیستیم